Kupuj szybko bez zakładania konta!  

Wideodomofony - uwagi dotyczące prawidłowej instalacji

Strona główna  »  Artykuły  »  Wideodomofony - uwagi dotyczące prawidłowej instalacji


Wideodomofony - uwagi dotyczące prawidłowej instalacji

Systemy wideodomofonowe są jednymi z podstawowych zabezpieczeń budynku mieszkalnego, domu jednorodzinnego lub firmy. W prosty sposób możemy ograniczyć dostęp wejścia na posesje, dostosować uprawnienia dostępowe dla wielu użytkowników jednocześnie, a także sterować automatyką budynkową. Skuteczność systemu zależy jednak od prawidłowo przeprowadzonej instalacji okablowania wraz z rozmieszczeniem urządzeń. Okazuje się, że dla wielu osób może stwarzać to problemy, dlatego postanowiliśmy przygotować krótki artykuł na temat prawidłowego montażu systemu wideodomofonowego oraz najczęściej popełnianych błędach wykonawczych.

Wideodomofony – prawidłowa instalacja


Jednym z częściej popełnianych błędów wykonawczych podczas instalacji systemu wideodomofonowego jest nieprawidłowe dobranie przewodów oraz przeprowadzenie ich na terenie posesji. Użytkownicy często wykorzystują w tym celu standardowe przewody telekomunikacyjne, które nie są dostosowane do pracy w warunkach zewnętrznych. Ich budowa bez dodatkowej izolacji (powłoka żelowa) oraz dodatkowego ekranu sprawia, że szybko ulegają zniszczeniu pod wpływem warunków atmosferycznych oraz uszkodzeń mechanicznych. Z tego względu do instalacji systemu na zewnątrz powinniśmy wykorzystać wielożyłowe kable żelowane. Tego typu przewody posiadają do 10 par przewodów miedzianych, które osłonięte są folią aluminiową oraz pokryte warstwą polietylenu. Kable telekomunikacyjne np. YTDY wymagają dodatkowej izolacji w postaci specjalnej rurki ochronnej.

 

Kabel wielożyłowy doziemny  XzTKMXpw


Często powtarzanym błędem jest również złe ułożenie przewodów w ziemi. W przypadku nie utwardzonej ziemi powinno się poprowadzić przewody ok. 70 cm pod powierzchnią. Ważne jest, aby na głębokości 10 cm rozwinąć folię ostrzegawczą, aby nie wykopać, ani nie uszkodzić kabla w trakcie innych prac ziemnych. W przypadku gruntu utwardzonego, np. chodnika najlepiej jest ułożyć przewody na głębokości ok. 60 cm. Dno rowu powinno zostać przysypane piaskiem, dopiero na nim układamy kabel, który również przysypujemy kilkucentymetrową warstwą piasku. Takie rozwiązanie pozwoli uniknąć uszkodzeń mechanicznych związanych z osuwaniem się ziemi. Bardzo ważne jest, aby nie układać kabla transmisyjnego blisko przewodów zasilających lub energetycznych, gdyż przyczyni się do zakłócenia sygnału (fale elektromagnetyczne). W przypadku trudno dostępnych miejsc lub w momencie krzyżowania się różnych instalacji pod ziemią (gazowych, kanalizacyjnych lub wodociągowych) będziemy musieli wykonać przepusty.
            

Schemat ukazujący głębokość układania przewodu wideodomofonowego


Ważnym aspektem jest również dostosowanie ogrodzenia do montażu panelu zewnętrznego już na etapie budowy domu. Ogrodzenie powinno posiadać specjalną niszę na panel zewnętrzny oraz elektrozaczepy, dzięki czemu unikniemy uciążliwego kucia cegieł w ogrodzeniu. Przewód biegnący do panelu zewnętrznego powinien zostać ukryty, np.. pod tynkiem co chroni go przed wszelkimi uszkodzeniami. Tym samym kabel może zostać przeprowadzony wewnątrz słupka (wewnątrz ogrodzenia), albo przez przepust. Wideodomofon zamontowany w niszy